Announcement Regarding the Fall Semester of the 2020-2021 Academic Year


Değerli öğrencilerimiz,

Hepimizin bildiği üzere, Covid-19 salgını ile mücadele, dünya ülkelerinin en önemli gündem maddesini oluşturmakta ve bu yönde önemli tedbirler alınmaktadır.  Bu kapsamda, sosyal teması azaltmak ve salgın riskini en aza indirmek amacıyla 2019-2020 akademik yılı bahar döneminden itibaren birçok üniversite derslerini uzaktan öğrenim yoluyla sürdürmeye başlamıştır. Salgın riskinin etkisini koruduğu bu süreçte de dünyada ve ülkemizde pek çok üniversite, derslerini önümüzdeki güz döneminde de online olarak devam ettireceklerine yönelik açıklamalar yapmaktadır. İçinde bulunduğumuz süreçte, kayıtlı olduğunuz üniversite tarafından yapılan duyuruları takip etmeniz son derece önemlidir. Türkiye Bursları olarak arzumuz sizlerle bir arada bulunmak olsa da salgın riskinin devam ettiği şu günlerde uzmanlar tarafından yapılan uyarıları göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. 
 
Üniversiteler tarafından yürütülen dersler dünyanın her yerinden online erişime açık durumdadır. Online eğitime devam edilen dönem üniversiteler tarafından normal eğitim süresi kapsamında sayılacak olup benzer şekilde Başkanlığımız tarafından da normal bursluluk süresi içerisinde değerlendirilecektir. Dolayısıyla uzaktan eğitim sürecinde de derslere ve sınavlara katılım konusuna önem gösterilmesi gerekmektedir. Yine bu süreçte Türkiye Bursları kuralları da geçerliliğini koruyacaktır.
 
Bazı üniversitelerimizin almış oldukları uzaktan eğitime devam etme kararı ile bağlantılı olarak, o illerde bulunan KYK’ya bağlı yurtlar ile özel öğrenci yurtları da kapalı kalmaya devam edecektir. Covid-19 salgınının yarattığı bulaş riski ile birlikte salgın ile mücadele tedbirleri dolayısıyla açılmamış olan öğrenci yurtları ile alakalı olarak yaşanabilecek sorunlar da hesaba katıldığında, üniversitelerinizin online eğitime devam etmesi halinde ülkenizde kalmanızda yarar görülmektedir. Eğer üniversite ya da bölümünüz tarafından yüz yüze eğitim kararı alınmışsa, ülkemize gelmeden önce Türkiye Bursları Bilgi Sistemi (TBBS) üzerinden Başkanlığımıza bilgi verilmesi ve öğrenci yurtlarına dair bilgi alınması gerekmektedir.
 
Önümüzdeki akademik dönemde de salgın öncesi dönemde sergilediğimiz aynı özen ve hassasiyetin sürdürülmesi sizlerden ricamızdır. 
 
Sizlerle tekrar bir araya gelebileceğimiz sağlıklı günler temennisiyle çalışmalarınızda başarılar dileriz. 
 
Türkiye Bursları