Regarding Student Residence Permit of Türkiye Scholarship Holders Who Are Not Currently in Turkey

Değerli Öğrencilerimiz, 
 
Bildiğiniz gibi, ülkemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin ikamet izin işlemleri, “6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” kapsamında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Öğrenci ikamet izni uygulaması kapsamında, Türkiye Burslusu öğrencilere hazırlık eğitimleri dışında öğrenim sürelerince ikamet izni verilmektedir. Ancak Türkçe hazırlık okuyan Türkiye Burslusu öğrencilerle, pasaport geçerlilik süresi, eğitim süresinden daha az olan kimi öğrencilere ikamet izinleri daha kısa süreleri kapsayacak şekilde verilebilmektedir. Ayrıca, pandemi nedeniyle eğitim süresi uzayan öğrenciler  de ikametlerini uzatma ihtiyacı duymaktadırlar.
 
Bu doğrultuda, Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye Burslusu birçok öğrencimiz, üniversitelerinin online platformlarda eğitim veremeye başlaması ve süreci ailelerinin yanında geçirmek istemeleri nedeniyle kendi ülkelerine dönmüş bulunmaktadırlar. Dolayısıyla, ülkelerindeyken ikamet izni biten yahut ikamet izin süresinin bitmesine çok az kalan öğrencilerimiz tarafından ikametlerin otomatik uzayıp uzamayacağı ya da yeni ikametlerin nasıl alınabileceğine ilişkin sorular gelmektedir.
 
Öncelikle bilinmelidir ki, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nde, ikamet izinlerinin otomatik olarak uzatılması ya da yurtdışında ikametlerin yenilenmesi gibi uygulamalar bulunmamaktadır.
 
Covid-19 pandemisinin etkisini henüz yitirmemiş olması, Türkiye'deki birçok üniversitenin online eğitime devam etme kararı alması, yurtların kapalı olması ve özellikle havayolu uçuş imkanlarının sınırlı olması gibi nedenlerle, Türkiye dışında bulunan öğrencilerimizin ikamet izinlerini yenilemek amacıyla Türkiye'ye gelmeleri tavsiye edilmemektedir.
 
Öğrencilerimize şu şekilde hareket etmeleri önerilmektedir:
 

  1. Türkiye'ye girişte vize muafiyeti bulunan bir ülke vatandaşı olan öğrencilerimiz, ikamet izinleri bitse bile Türkiye'ye giriş yaptıktan hemen sonra e-ikamet.goc.gov.tr web sitesi üzerinden randevularını alıp öğrenci ikamet izni için yeni başvurularını yapabilirler.
 
  1. Türkiye'ye girişte vize talep edilen bir ülke vatandaşı olan öğrencilerimiz ise ikamet izinleri bitmesi halinde, ülkelerindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine Türkiye Burslusu öğrenci olduklarına dair belgeyle öğrenim amaçlı vize başvurusunda bulunup vizelerini aldıktan sonra Türkiye'ye giriş yapabilirler. Vize sürecinde Türkiye Burslusu öğrencilere gerekli kolaylığın sağlanması amacıyla Dışişleri Bakanlığı ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne gerekli bilgilendirmeler Başkanlığımız tarafından ayrıca gerçekleştirilecektir.
 
Tüm öğrencilerimizin bilgisine sunulur.
 
Saygılarımızla
 
Türkiye Bursları