Neden Türkiye Bursları?

Neden Türkiye Bursları?


 

Kapsamlı ve benzersiz bir burs programı

 
Türkiye, bilgi ve tecrübe birikimiyle uluslararası çapta eğitim olanakları sağlamasının yanı sıra, Türkiye'nin en prestijli üniversitelerinde eğitim görmek için dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrencilere burs imkanları sunmaktadır.
 
Türkiye, “Türkiye Bursları” ile dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrenciler için üniversitelerinin kapılarını açmaktadır. Burs programı, bursiyerlerine en prestijli Türk üniversitelerinde yüksek öğretim ve engin fırsatlarını sunarak öğrencilerin yeni bakış açıları kazanmalarına ve Türkiye'deki çalışmaları sırasında benzersiz bir eğitim deneyimine sahip olmalarına yardımcı olmaktadır.
 
Türkiye Bursları, Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde tam zamanlı veya kısa süreli bir program sürdürmeleri için seçkin öğrencilere verilen, devlet tarafından finanse edilen, rekabetçi bir burs programıdır.
 
Türkiye Bursları, ülkeler arasında işbirliğini ve toplumlar arasında karşılıklı anlayışı güçlendirmeyi taahhüt eden geleceğin liderlerinden oluşan bir ağ oluşturmayı amaçlamaktadır.
 
 

 

Türkiye Burslarını Benzersiz Kılan nedir?

 
 
Türkiye Burslarını eşsiz kılan, yalnızca maddi destek içermesi değil, aynı zamanda yükseköğretimin her kademesindeki programlara yerleştirme olanağı sağlamasıdır.
 
Burs programı, Türkiye'nin en iyi ve prestijli 50 üniversitesinde programlar sunmakta ve tüm öğrencilerin yaşadıkları sosyal ve kültürel çevreye uyum ve adaptasyonunu sağlayan, zorunlu, bir yıllık bir Türkçe Dil Kursu sağlamaktadır.
 
Türkiye Bursları, uluslararası bir öğrencinin Türkiye'de kendini evinde hissetmesi için gerekli tüm hizmet ve prosedürlerde de yardım sağlamaktadır. Bunlar arasında yurt, sağlık sigortası, öğrenci banka hesabı ve öğrenci oturma izninin yanı sıra bir yıllık bir dil kursu da bulunmaktadır.
 
Bursun kapsamını öğren.
 
 
Yukarıda belirtilen temel hizmet ve yardımların yanı sıra, Türkiye Bursları ayrıca kongreler, programlar, seminerler, uluslararası öğrenci akademileri, kültür günü toplantıları, spor ve sanatla ilgili programlar, eğitim, staj olanakları ve kariyer yönlendirme programları şeklinde sosyal, kültürel ve akademik rehberlik sunmaktadır.
 
 
Mevcut öğrencilerimiz için yürütülen programlar hakkında daha fazla bilgi...
 
 

Mezuniyetten Sonra
Türkiye'nin Mezunları Olmak - 150.000'den fazla mezun olan devasa bir küresel ağ

 
Her yıl mezuniyet töreninden sonra Türkiye'den ayrılan uluslararası öğrencilere “Hoşça kal!” dememize rağmen, Türkiye Bursları onlara gerçekten veda etmiyor. Uluslararası öğrencilerin yaşamları boyunca elde ettikleri başarılara katkıda bulunmaktan gurur duyan Türkiye Bursları programı, mezun olduktan sonra da öğrencilerle iletişimini sürdürmektedir.
 
Bu amaçla, iletişim platformu olarak hizmet veren İnternet tabanlı bir portal kurulmuştur. Türkiye Bursları Programı mezunlarından haber almayı her zaman dört gözle beklemektedir. Pek çok Mezunlar Derneği, çeşitli ülkelerden mezunlar tarafından gönüllü olarak kurulmuştur. Türkiye mezunlarının hem Türkiye hem de birbirleriyle kurumsallaştırılmış iletişimlerine olanak tanımaktadır. Dünyanın birçok ülkesindeki Mezunlar Dernekleri aracılığıyla, programdan mezun olan öğrenciler hem akademik hem de sosyal ilişkilerini sürdürmekte ve diğer gençleri ülkelerinde, Türkiye'nin sunduğu eğitim olanakları hakkında bilgilendirmektedirler.
 
Bugün, Türkiye Mezunlar Ağı, her biri Türkiye'de eğitim almış, eğitimleri 1950'li yıllara varan ve dünyanın 160 ülkesinde saygın mesleklerde çalışan, sürekli büyüyen 150.000 üyeden oluşan bir ağdan oluşmaktadır. Türkiye Mezunları Ağı, üyelerinin Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki dostça ilişkileri güçlendirme konusundaki katkılarından dolayı kendisine bir isim yapmıştır.
 
Türkiye Mezunları hakkında daha fazla bilgi için: www.turkiyemezunlari.gov.tr