Afganistan Uyruklu Öğrencilerimizin Dikkatine


Afganistan’da yaşanan son gelişmeler çerçevesinde, Afganistan’dan Türkiye’ye uçuşlar gerçekleştirilememekte ve bazı resmî işlemler yapılamamaktadır. Bu çerçevede Türkiye Bursları olarak aşağıdaki hususlarda öğrencilerimizi bilgilendirmek isteriz.
 

  1. Mevcut öğrencilerimiz
Halihazırda Afganistan’da bulunan mevcut Türkiye Burslusu öğrencilerimize, kayıtlı oldukları üniversitelerdeki eğitimin başlangıç tarihine kadar beklemeleri, eğitim başlamasına rağmen ülkeye gelememeleri durumunda üniversitelerine müracaat ederek kayıt dondurmaları tavsiye edilmektedir.   Kayıt dondurulduktan sonra bu belgelerin Başkanlığımıza gönderilmesi gerekmektedir. Bu öğrencilerimizin üniversite kayıtlarını dondurmaları halinde, dondurdukları süre bursluluk süresinden sayılmayacaktır.  
 
  1. 2021 yılında burslandırılan adaylar
Afganistan çıkışlı uluslararası uçuşların durması ve resmî işlemlerdeki sorunlar nedeniyle, 2021 yılında burslandırılan öğrencilerimizin şu aşamada Türkiye’ye intikalleri sağlanamamaktadır. Bu konuda önümüzdeki haftalarda bir fırsat olması halinde öğrencilerimiz, biletleri tarafımızca karşılanarak Türkiye’ye getirilecektir. Böyle bir imkân bulunamaması halinde ise online veya yerinde Türkçe eğitimi planlanacaktır. Türkiye’ye gelemeyen ya da Türkçe eğitimlerine başlayamayan öğrencilerimizin bu hakları bir yıl süreyle saklı tutulacaktır.  Bu süreçte kendi imkanlarıyla ülkemize gelen adayların olması halinde, belirlenen standartlar çerçevesinde ulaşım ödemeleri kendilerine yapılacak ve üniversitelerine kayıt sonrasında bursları başlatılabilecektir.

Afganistan uyruklu öğrencilerimizin Başkanlığımız tarafından yapılacak duyuruları ve bilgilendirmeleri düzenli olarak takip etmeleri önemle rica olunur. Öğrencilerimiz, Çağrı Merkezi ve info@turkiyeburslari.gov.tr adresi üzerinden Başkanlığımızla doğrudan irtibat kurabileceklerdir. 

Yaşanan bu kısıtlılıkların en kısa sürede sonlanmasını ve öğrencilerimizi Türkiye’de ve eğitim gördükleri/görecekleri üniversitelerinde görmeyi dileriz.   

Saygılarımızla